Jakie zalety ma chrzan domowy?

Chrzan jest jedną z najpopularniejszych roślin stosowanych w kuchni w historii. Jednak ten bezwonny korzeń rozwija swoją ostrość tylko poprzez łamanie lub krojenie. Chrzan należy do rodziny krzyżowców. W kuchni korzeń jest wykorzystywany jako warzywo lub przyprawa. Jest on również tradycyjnie znany w medycynie ziołowej. Skąd pochodzi nazwa chrzan? Istnieją różne wyjaśnienia dla nazwy. Nazwa jest tłumaczona jako „rzodkiewka, która dotarła do nas przez morze”. Inne wyjaśnienia są takie, że chrzan oznacza większą rzodkiewkę i że rośnie szczególnie blisko morza.

Uprawa i zbiór chrzanu

Chrzan najlepiej rośnie na skraju wilgotnych łąk, strumieni i rzek. Pierwotnie pochodzi z Europy Południowej i Wschodniej. Chrzan uprawiany jest w Polsce już od średniowiecza. Jednak w tym czasie korzeń był nadal wykorzystywany jako roślina lecznicza i dopiero później zyskał na znaczeniu jako środek spożywczy. Chrzan zazwyczaj się nie wysiewa, ale poszczególne części korzeni są sadzone. Pędy boczne, które się tworzą, są usuwane, dzięki czemu korzeń lepiej rośnie. Pędy boczne mogą być sadzone i nowe korzenie wyrastają z nich lub są przetwarzane w kuchni. Chrzan jest odporny na niekorzystne warunki i kwitnie między majem a lipcem.

Kiedy zbierany jest chrzan?

Chrzan zbierany jest między październikiem a styczniem, kiedy liście zaczynają obumierać. Wtedy wzrost korzeni jest zakończony. Głównym miesiącem zbiorów jest listopad. Korzenie można wyciągnąć z gleby za pomocą widełek. Obstukać przylegającą glebę i obrobić korzeń zgodnie z życzeniem.

Dlaczego chrzan jest zdrowy?

Chrzan zawiera:

  • dużo witaminy C,
  • witaminy z grupy B,
  • potas,
  • wapń,
  • żelazo.

Nie bez powodu chrzan był popularny jako lekarstwo, zwłaszcza w średniowieczu. Na przykład, był on stosowany w leczeniu szkorbutu i problemów trawiennych. Dzisiaj, ze względu na wysoką zawartość witaminy C oraz antybiotyk i antybakteryjne działanie substancji żrących, korzeń jest wykorzystywany do wzmocnienia układu odpornościowego, leczenia przeziębień i zapalenia pęcherza moczowego.

Jak przygotować chrzan?

Po obraniu chrzan domowy może zostać zmiażdżony lub starty. Ale uważaj: nieprzetworzony chrzan jest bezwonny. Tylko w przypadku krojenia lub tarcia chrzanu rozwija się jego aromat. Zapach jest ostry i, jak cebula, może podrażniać oczy. Jeśli nie chcesz stracić ostrości chrzanu, dodawaj go tylko do posiłku pod koniec procesu gotowania, w przeciwnym razie traci swoje typowe właściwości gryzące z powodu ciepła. Chrzan pasuje do gotowanej wołowiny, pieczeni, wędzonej ryby, szynki lub kiełbasy.