Inulina – szkodliwy wypełniacz czy prozdrowotny składnik?

Dokładne czytanie składów produktów określanych mianem „fit jedzenia” może nierzadko przyprawić o zawrót głowy nawet obeznaną w tych obszarach osobę. Mnogość prozdrowotnych składników lub mimetyków nie zna granic. Nie jest łatwo poznać wszystkie składniki i ich właściwości. Wśród popularniejszych substancji często wywołujących wątpliwości znajduje się inulina. Inulina to wielocukier złożony z czterech fruktoz. Jest wykorzystywana w produktach spożywczych jako mimetyk tłuszczu. Nieobeznani w tematach zdrowego odżywiania często wzbraniają się przed kupowaniem takich artykułów, uznając je za sztuczne czy chemiczne.

Inulina – naturalny mimetyk tłuszczu

Inulina jest substancją naturalną. Produkowana jest przez rośliny z rodziny astrowatych. Składa się z czterech reszt fruktozowych. Wiązania pomiędzy tymi fruktozami nie ulegają hydrolizie w organizmie człowieka, co sprawia, że inulina jest nietrawiona i wydalana. Z tego powodu cechuje ją niska kaloryczność.

Inulina wykazuje pewne podobieństwa do skrobi. Również jest wielocukrem i nie jest trawiona w organizmie człowieka. Wchodzi więc w skład błonnika pokarmowego. W odróżnieniu od skrobi jest jednak dobrze rozpuszczalna w wodzie, przez co tworzy błonnik rozpuszczalny, a nie jak skrobia – błonnik nierozpuszczalny.

Niskokaloryczny zamiennik tłuszczu

Inulina posiada właściwości żelujące, strukturotwórcze i zagęszczające. Nadaje pożywieniu przyjemną konsystencję i rozpływa się w ustach. Z powodzeniem może być wykorzystywana jako zamiennik tłuszczu. Już 1g inuliny może zastąpić 4g innego tłuszczu. Taka „podmianka” znacznie obniży kaloryczność artykułu bez strat w jego wartościach odżywczych. Właśnie jako mimetyk, inulina znalazła zastosowanie w produkcji zdrowej żywności. 

Inulina na odchudzanie

Inulina jest doskonałym rozwiązaniem dla osób odchudzających się. Nie dość, że jej zastosowanie do produkcji artykułów spożywczych pomaga w znaczny sposób ograniczyć kaloryczność – inulina posiada również szereg innych korzystnych właściwości, z uwagi na fakt, że tworzy błonnik pokarmowy. Przede wszystkim powoduje uczucie sytości i zmniejsza apetyt. Pobudza procesy trawienne i wpływa korzystnie na rozwój mikroflory jelit (jest prebiotykiem). Pomaga również zmniejszyć ilość „złego” cholesterolu LDL. Zmniejsza indeks glikemiczny potraw, gdyż ogranicza wchłanianie węglowodanów w układzie pokarmowym. Z tego powodu polecana jest diabetykom. Niestety jednak inulina jest ponad dziesięć razy mniej słodka od cukru, więc nie znajduje zastosowania, jako naturalny słodzik do potraw.