Dlaczego warto jeść amarantus ekspandowany?

Nasiona amarantusa mogą być łatwo przetwarzane na niezliczone pyszne i zdrowe potrawy. Szczególnie ludzie z celiakią lub ogólną nietolerancją glutenu wiedzą o tym, ponieważ amarantus ekspandowany nie zawiera glutenu. Nasiona te wzbogacają kuchnię wegetariańską i wegańską ze względu na ich orzechowy, częściowo „pieprzny” smak i właściwości nasycenia.

Historia uprawy

Wiele aktualnych badań dotyczy pozytywnego wpływu amarantusów na zdrowie. W czasach przedhiszpańskich napary ziaren i liści były stosowane nawet do celów leczniczych. Dziś, w niektórych krajach Afryki i Ameryki Łacińskiej, pseudocereały, takie jak amarantus, są specjalnie uprawiane. Roślina jest całkowicie niewymagająca i rozwija się nawet na dużych wysokościach. Zawiera wiele ważnych składników odżywczych, jest w stanie poprawić stan gleby i może pomóc w walce z niedożywieniem. Amarantus ekspandowany jest systematycznie uprawiany i sprzedawany w jakości ekologicznej w Europie Środkowej od lat 80-tych. Można go kupić w postaci naturalnej, jako składnik mieszanek muesli, batonów słodkich, mieszanek do pieczenia lub jako popcorn. Dekoracyjna i wydajna roślina może rozwijać się również we własnym ogrodzie, nawet na małej powierzchni.

Dlaczego amarant jest zdrowy?

Amarantus ekspandowany ma fantastyczny profil żywieniowy, jest również bardzo sycący i zawiera:

  • wszystkie niezbędne aminokwasy w bardzo użytecznej formie;
  • ogólną wysoką zawartość białka;
  • ważne minerały i niezbędne pierwiastki śladowe;
  • witaminę B 1, 2 i 9 (kwas foliowy).

Jak wpływa na przewód pokarmowy?

Badania wykazały już, że regularne spożywanie produktów z amarantusa ma korzystny wpływ na przewód pokarmowy. Zgaga, kwasica, przewlekłe zaparcia, a nawet wrzody żołądka zdają się dzięki niemu zanikać. Konsekwentne oczyszczanie i detoksykacja jelit za pomocą diety bezglutenowej, opartej na zasadach i bogatej w składniki odżywcze może być bardzo skutecznie uzupełniona o składniki, takie jak amarantus. Kolejną zaletą jest brak histamin, które wywołują alergie. Amarantus ekspandowany może być także stosowany przeciwko depresji. Istnieje bezpośredni i przyczynowy związek pomiędzy depresją a dietą, co zostało już ustalone i udokumentowane w wielu badaniach. Amarantus ma prawdopodobnie właściwości przeciwzapalne.

Czy amarant jest dobrze tolerowany?

Amarant jest również dobrze tolerowany, gdy inne produkty spożywcze powodują problemy: Udowodniono, że ma on niską zawartość histaminy, jest bezglutenowy i zasadniczo dostępny tylko w jakości organicznej, tzn. bez pozostałości pestycydów i innych środków chemicznych.